Újévi gondolatok

Pávkovics Gábor Mohács Város Polgármestere

Tisztelt mohácsi polgárok!

Tudjuk jól, nincs két egyforma év. Mégis azt hiszem, nem járok messze a valóságtól, ha az állítom: 2020-ra kivételesen sokáig fogunk emlékezni. Ez az esztendő hozott néhány rendkívüli kihívást a világnak és benne Mohácsnak. A koronavírus alapjaiban írta át mindennapjainkat. Februárban – talán még az utolsó „békebeli” pillanatban – önfeledten tartottuk meg a busójárást, pedig már Európában is jelen volt a vírus. Pár héttel később veszélyhelyzetet hirdetett a kormány és speciális szabályok léptek életbe. Félretéve a nagypolitikát, egy csapatként dolgozva, példás összefogással városunk is sikeresen kezelte az első hullámot. Mi, mohácsiak más szempontból is különleges helyzetben találtuk magunkat, hiszen Szekó József halálával, egy méltatlan 2019-es helyhatósági választást követően etikai értelemben illegitim városvezető került az önkormányzat élére. A képviselő-testületben kétharmados többséggel rendelkező konzervatív, polgári erők az első perctől kezdve erkölcsi kötelességüknek érezték, hogy megteremtsék a lakosoknak a tényleges választás lehetőségét, így elkerülhetetlenné vált a grémium feloszlása és az új voksolás megtartása. A modern demokrácia elmúlt harminc évében soha nem tapasztalt hangulat uralkodott idén szeptemberben városunkban, pedig már magunk mögött hagytunk jó néhány kampányt. Tisztességes, értékalapú küzdelemhez szokott baloldali és liberális polgáraink éppúgy kapkodták és csóválták a fejüket az úgynevezett ellenzéki összefogás negatív, sárdobáló stílusát látva, mint mi, jobboldaliak. Ma már tudjuk: szerencsére győzött a higgadtság és a józanész. Mohács ismét egységbe kovácsolódott. Helyreállt a rend, igaz a sebek még most is gyógyulnak, bizonyos megalapozatlan, rosszindulat szülte jogi eljárások ma is folyamatban vannak. Ami a gyakorlati munkát illeti, bár a jogszabály a rendkívüli helyzetben a polgármesternek tágabb mozgásteret biztosít, minden kardinális kérdésben kikérem a képviselők és a bizottsági tagok írásbeli véleményét a döntéseim előtt. Így, ha személyesen nem is találkozhatunk, mégis megvalósulhat egyfajta közös gondolkodás és konszenzusos határozathozatal.Mindeközben a csendesebb nyár után ősztől a pandémia második hulláma jóval több fertőzöttet és áldozatot követel, mint az első, tavaszi szakasz. Az egészségügy és a szociális szféra dolgozói azonban Mohácson is emberfeletti teljesítményt nyújtanak. Köszönet érte. Ha megtanulunk együtt élni a vírussal, és fegyelmezetten betartjuk az érdekünkben hozott szabályokat, sikeresen átvészelhetjük a nehéz hónapokat. A végső megoldást a vakcina ígéri, ami már megérkezett hazánkba és a szélesebb tömegek számára is belátható közelségbe került. Tisztelt mohácsiak, egy új esztendő mindig új reményekkel kecsegtet. Reményekkel egy sikeresebb, nyugodtabb időszakra. Sok feladatot fogalmaztam meg a 2021-es évre. Elindulnak a következő uniós pályázati ciklus kiírásai, ezekre kell felkészülnünk. A terveink megvannak, ismét látványos beruházások körvonalazódnak szeretett városunkban. A legkomolyabb kihívást nagy volumenű fejlesztési projektjeink jelentik. Megkezdődik a közforgalmú kereskedelmi kikötő létesítése, pár hónap múlva felvonulnak a munkagépek az M6-os autópálya magyar-horvát határig történő kiépítéséhez, ami újra pezsgést és további fellendülést hozhat a városnak. Finisébe érkezik a megkérdőjelezhetetlen létjogosultságú Duna-híd engedélyezési eljárása és végre megszülethet a kormány döntése a szükséges forrás biztosítására. Hozzáláttunk a mohácsi csata 500 éves évfordulójának előkészítéséhez, tavaszra várható a kormány-előterjesztés a részletes elképzelésekkel. Nem jövőre, de 2026-ig megújulnak templomaink, a csatatéri emlékkápolna, valamint II. Lajos emlékműve a Csele-pataknál. Befejeződik a Fogadalmi Templom rekonstrukciója és – ügyelve a városképre – a Széchenyi tér is új köntöst kap. Kifejezetten az 1526-os ütközet emlékére grandiózus múzeumot emelnek a Sátorhelyi Nemzeti Emlékhelyen. Fontos megjegyeznünk, hogy ez a nemzetpolitikai aspektusból hangsúlyos eseménysor új irányt adhat a város turisztikai életének is. Célunk, hogy a köztereken elvégzett beruházásokat megtöltsük tartalommal, és átadjuk a lakosságnak. Remek példa erre a Deák tér, és ugyanez a szándékunk a Selyemgyár Kulturális Negyeddel is. A 2021-es busójárás elmarad, de reményeim szerint a vírushelyzet elmúltával ismét meg tudjuk tartani a sokszínűségünkben is az együvé tartozásunkat hirdető egyéb más rendezvényeinket, együtt lehetünk részesei tradicionális ünnepeinknek. Hiszem, hogy közösen megálmodott álmaink lépésről-lépésre valóra válhatnak. Az egészség és az létbiztonság mellett ezt kívánom mindnyájunknak az új esztendőre. Minden mohácsira számítok a sikeres jövő építésében.

Pávkovics Gábor
polgármester

Mohács, 2020. december 31.

A mohácsi időközi választásig

van hátra!

Leave a Reply