Már hosszú évek óta szerepel a mohácsi Duna-híd napirenden, kormányok jöttek-mentek közben, de néhai polgármesterünk mindig tántoríthatatlanul ragaszkodott hozzá, kijárta és előkészítette a szükséges engedélyeket, dokumentációkat. Azután 2019 első felében befutott a hír, melytől a legnagyobb ellendrukkereknek is elakadt a szavuk egy percre: sikeresen zárult a közbeszerzési eljárás a Duna-híd tervezésére. Amikor a választások előtt egy lakossági fórumon megkérdezték tőle, milyen motiváció kell ahhoz, hogy az ember hatodjára is elinduljon a polgármesteri székért, Szekó József nagyon röviden, de annál hatásosabban úgy fogalmazott: van még befejezetlen dolgom. Ebben a mondatban benne volt minden még lezáratlan projekt, de legfőképpen a régóta áhított (ezúttal már kormányzati szinten a tervezésre zöld utat kapott) Duna-híd megépítése. Életének utolsó napja is a híd körül forgott. A közlekedéspolitikáért felelős államtitkárral tárgyalt Mohácson, aki még ugyanazon a napon sajtótájékoztató keretében is megerősítette a kormányzat hídépítési szándékát. A felfoghatatlan tragédiát követően a híd számomra, és azt hiszem, mondhatom, a mohácsi polgárok elsöprő többségének már nem csak racionális, stratégiai, hanem érzelmi szempontból is fontos.

Ahogy sok más korábbi ügyben, a híd esetében is szoros együttműködésben dolgozunk az országgyűlési képviselőnkkel, dr. Hargitai Jánossal. Orbán Viktor miniszterelnök úr a választási ciklusok felénél szokás szerint meghívja a kormánypárti képviselőket, hogy egyeztessenek a választókerületeket foglalkoztató kérdésekről. A képviselő úrral folytatott megbeszélésen Mohács vonatkozásában a Duna-híd, a mohácsi csata 500. évfordulója, a közforgalmú kikötő építése és az autópálya bővítése állt a középpontban.

A konstruktív légkörben lezajlott találkozó eredményesnek tekinthető, a kiviteli tervek elfogadásával akár már ebben a ciklusban kormányzati döntés születhet az építkezés megkezdéséről – erről tájékoztatott dr. Hargitai János a Miniszterelnökkel való tárgyalást követően.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium felelős a magyarországi közlekedési stratégiáért. Dr. Palkovics László miniszter úr is abban erősített meg, hogy a kormány kiemelt projektként kezeli a mohácsi Duna-híd kérdését.
De hogyan is fog kinézni a mi hidunk? Mikor kezdődhet az építkezés?
A tervek szerint 784 méter hosszú kosárfüles ív híd lesz kétszer egy sávval (későbbiekben kétszer két sávra bővítés lehetőségével), valamint kerékpáros és gyalogos útfelülettel. Az M6-os autópályától egészen a busó szobrok által ékesített körforgalomig kétszer két sávon közelítő majd meg Mohács. Az elkerülő utat főútvonallá alakítják át, mely egyenesen a hídra fog vezetni. Felhajtási lehetőséget alakítanak ki a Budapesti országútról is. A megismert elképzelés alapján a városból gyalogosan és kerékpáron érkezők a sétányról is fel tudnak majd menni a hídra, így nem kell kerülőt tenniük. A szigeti oldalon pedig egészen az 51-es útig teremtik meg az összeköttetést.
Az engedélyes terveknek június 24-ig kell elkészülniük. Onnantól számítva 9 hónap áll rendelkezésre (2021 március 24.) a kiviteli terv összeállítására. A kormánytagokkal és szakemberekkel folytatott tárgyalásaimból az derült ki, hogy a híd és a csatlakozó utak munkálatait legkorábban 2022 tavaszán kezdhetik el a kivitelezők.
A további fejleményekről folyamatosan tájékoztatni fogom Önöket itt a blogomon és a facebook oldalamon is: facebook.com/pavkovicsgabor
A blogom Olvasói elsők közt csodálhatják meg az elkészült látványtervek a gyönyörű mohácsi Duna-hídról! Íme:
Kérem írja meg kommentben Önnek hogy tetszik? Kattintson a facebook oldalamra és vitassa meg ott is a mohácsiakkal: facebook.com/pavkovicsgabor
Ha nem szeretne lemaradni a további hírekről iratkozzon fel hírlevelemre:
Kétségem sincs afelől, hogy Ön is olyan kitartóan fog harcolni a hìdért mint azt Szekó József tette! Ez tényleg személyes ügy is már!. Remélem ezt már Ön fogja átadni Pávkovics úr. Hajrá Mohács!!
nagyon szép! valami jó nevet kellene találni neki
“Az M6-os autópályától egészen a busó szobrok által ékesített körforgalomig kétszer két sávon közelítő majd meg Mohács. Az elkerülő utat főútvonallá alakítják át, mely egyenesen a hídra fog vezetni.”
Lehet, hogy a hiba bennem van, de én ezt nem tudom értelmezni, nyelvtani hibát is vélek felfedezni, de amit leginkább hiányolok: miért nem lehet egy pofonegyszerű térképvázlaton feltüntetni, hogy hol lesz a híd, hogyan mennek az utak, stb.
Szépek a tervek, nagyon várom már a munkálatok elkezdését és a híd tényleges megvalósítását. Az 500. évforduló vészesen közeleg, igazán jó lenne, ha addig elkészülne.
1969 novemberében indultam első al-dunai utamra.Akkor már szó volt a hídról.Lehet,hogy még átmegyek rajta?
1958 ban a Kossuth rádió műsorában hallottam a Mohácsi híd építéséről egy Pécsi mérnök beszélt, ö azt mondta akkor, hogy talán 2030 ra lesz annyi pénze az országnak, hogy megépülhet a híd Mohácsnál. Apám akkor azt
monta fiam te lehet, hogy megéred, szeretném megérni és legalább egyszer-kétszer átmenni rajta. üdv: Szerletics Imre Hercegszántói lakos
Csatlakozom egy korábbi hozzászóló javaaslatához, aki szorgalmazza, hogy tegyenek nyilvánossá egy térképet, amelyen pontosan látható egyrészt magának a hídnak a pontos elhelyezkedése, másrészt mely pontosan megmutatja, hogyan csatlakoznak az egyes utak a Duna mindkét oldalán a hídhoz. Nekem ezenkívül még van egy kérdésem: A hídon keresztül kerékpárral kényelmesen megközelíthető lesz a mohácsi strand is? Lévén, hogy a vízitaxi megszűntével a nemrég még élénk strandélet is haldoklik.
A híd tervei szépek! Viszont a 2×2 sávos út az M6 csomópontig szerintem teljesen felesleges, az is kérdéses hogy 2×2 sáv hogyan csatlakozik egy szimpla körforgalomba, szerintem ez közlekedés technikai szempontból problémás… kérdés az is hogy az mostani 57es út nyomvonalán (ez helyett) lesz a 2×2 sáv? Ha igen, szükség lesz egy Lánycsóki lehajtóra felüljáróval….ez önmagában is egy költséges megoldás….nem beszélve a falu közelében “száguldó” forgalom zajterhelése miat esetleg szükséges zajvédelmi fal építése. Nem hiszem hogy az M6-tól Mohácsig vezetö 57es közút 80km/h sebesége nem elegendö elérni a várost.